"Проф. д-р Тодор Кантарджиев е незаменим лекар, учен, учител и организатор. За девет години като директор той изгради новия облик на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Превърна го в жив организъм". Това пише в отворено писмо от служителите на центъра в подкрепа на професора, адресирано до президент, премиер, здравен министър и партийни централи.
"Ние, работещите в Националния център по заразни и паразитни болести изразяваме дълбокото си възмущение, недоумение и несъгласие с неочакваното освобождаване на проф. д-р Тодор Кантарджиев от поста директор на НЦЗПБ", се казва в писмото.
Там пише още, че отсъствието му без никакво съмнение, ще доведе до затруднение в изпълнението на редица ключови национални и международни ангажименти на НЦЗПБ.
"Ще бъде забавено изграждането на единствения по рода си Център за компетентност в областта на инфекциите и имунитета, както и на десетки научно-изследователски проекти“, казват служителите в НЦЗПБ. Те посочват още, че овладяването на пандемията в настоящия момент се дължи до голяма степен на неговите изпреварващи решения, разумни съвети и навременни действия. "Той и екипът му откриха британския вариант на коронавируса на наша територия и сигнализираха за него седмици преди третата вълна на Ковид-19. Проф. д-р Кантарджиев е човек, който не бяга от отговорност, който взима непопулярни решения и казва истината такава каквато е, поставяйки на първо място грижата за здравето на хората и националния интерес", пише в писмото. В него освобождаването на професора от поста се определя като ненавременно, неадекватно и неконструктивно.
"Това неоснователно уволнение, маскирано като законно пенсиониране, е опит за намесване на политиката в една надпартийна научна и академична институция! Настояваме проф. д-р Кантарджиев да бъде възстановен на поста директор на НЦЗПБ в името на науката и за доброто на хората!", завършват служителите на НЦЗПБ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Дания ще плати с 2,2 млрд. долара повече от планираното за поръчаните изтребители F-35
Фокусът на Тръмп върху добива на петрол в Арктика все още не привлича инвеститорите
Европейските пазари затвориха със загуби изнервена сесия в началото на седмицата
Общините искат държавна агенция за управление на бедствия и кризи от невоенен характер
Глобалното търсене на петрол пада и това обещава още по-голяма волатилност на пазара
Интернет в Европа: Висока свързаност, но огромни разлики в цените
Емануил Йорданов: Мавродиев имаше билет за България, някой се престара с левашки арест
Гръцката звезда Константинос Аргирос стана баща за втори път
Има ли риск парите за лекарства на НЗОК да свършат още наесен?
Централна емисия
Шишков за "Баба Алино": Ако не го събори строителят, ще е общината, може и да се запорира земята
Фени Негуеша
Директор на ЦСКА: Трябва да печелим всеки мач, искаме титлата
Кристиан Ериксен след ужаса: Жив съм, добре съм
Каква пенсия? Легенда на Франция ще играе поне още един сезон
Никола иска повече постоянство във Формула 2
Левски стартира защитата на титлата срещу Дунав. ЦСКА се падна със Славия
Забравете островите: това скрито кътче на Гърция ще ви остави без думи
Дневен хороскоп за 9 юни, вторник
Марта Вачкова стана горда баба!
Невероятен съвпад на Венера и Юпитер на 9 юни 2026
Свинско с картофи по френски
5 забрани по време на Петрови пости
Студен фронт ще обхване страната от петък
Пенсионери излизат на протест заради цените на тока и парното
Внесоха искане за арест на двамата обвиняеми за инцидента на Челопешко шосе
Втори протест с искане на оставката на Благомир Коцев във Варна
Варненското дерби е още във ІІ кръг на новото първенство
Откриха два незаконни сондажа за вода в Баба Алино
Уникални същества, открити в китайски пещери
Най-големият корал в света, на повече от 2000 г., бе открит край Марианските острови
Очаква се силна магнитна буря
ЕКА планира следващото изстрелване на „Ариана 6“ за 17 юни
Историята на Стиви: Как един спасен панголин се завърна в дивата природа
Самолетът X-59 на НАСА премина звуковата бариера: Какво означава това за авиацията